Zadržování vody v krajině – SUCHO NESKONČILO
07. 08. 2020Letošní deštivé léto a bleskové záplavy na území Olomouckého kraje mohou vyvolávat dojem, že sucho skončilo. Tato situace je však naopak příležitostí k provedení nutných kroků, abychom naši krajinu dali do pořádku, zadržovali v ní vodu a vyvarovali se tak jak sucha, tak náhlých záplav z přívalových dešťů.

Jsme „střechou Evropy“ a příděly vody máme jen z deště. Na území naší republiky žádná voda nepřitéká, pouze z něj odtéká. Se zadržováním vody musíme začít již na horách, v kopcích a v lesích, tedy v místech četnějších dešťových srážek. Tam také pramení řeky. Z 50 milionů krychlových metrů dešťové vody, které na naše území dopadnou ročně, spadne na lesy ve vyšších nadmořských výškách 90%. Proto potřebujeme bránit rychlému odvodu vody z kopců, , udržet je zalesněné a dbát na pestrou skladbu stromů.
Podobně se musíme chovat i v nížinách. Na to má velký vliv zemědělství. Obrovské lány, půda udusaná těžkou zemědělskou technikou, mělká orba, převažující pěstování technických plodin řízené dotacemi, nikoliv potřebami spotřebitelů, větrná a vodní eroze, zamořování půdy hektolitry a tunami chemických hnojiv a pesticidů, to vše způsobuje degradaci zemědělské půdy, její úbytek a celkové zhoršování schopnosti krajiny zadržet vodu. I odsud pak voda rychle odtéká do potoků a řek a bez užitku opouští naše území a krajinu. Postupující polopoušť na jižní Moravě, vysychající studny na mnoha místech v celé republice, zásobování obyvatel obcí cisternami s pitnou vodou, to vše jsou také důsledky našeho hospodaření s vodou. Tato situace se sama nezlepší, naopak, musíme ji aktivně řešit. Někteří zemědělci i nadšenci tak již konají a tyto podporujeme. Člení pole na menší celky, budují polní cesty, meze, remízky a aleje, budují a obnovují mokřady, rybníky a další malá vodní díla. Provádějí hlubokou orbu, orbu po vrstevnici, střídají vhodné plodiny, hnojí kompostem a kravským hnojem, používají méně chemie. Takové hospodaření si jednoznačně zaslouží naši podporu.
Aktuálně diskutované nové přehrady funkci zadržování vody v přírodě neplní. Jsou drahé, časově náročné a horší na konsensus okolních obcí a obyvatel. Mohou mít ale opodstatněnou funkci rezervoárů tam, kde obce nemají dostatek vody pro svou potřebu.
Vodu umíme zadržovat i ve městech. Je potřeba rozvíjet a realizovat projekty typu Modrozelená infrastruktura. Stromy zde nemají ustupovat technickým sítím, ale mají být naopak jejich povinnou součástí. Méně betonu a asfaltu ve městech, obcích a jejich okolí a více zelených ploch – to je potřebný princip. Povinné vsakování dešťové vody ze střech, zelené střechy, přírodě blízké úpravy říčních koryt, v neposlední řadě lepší využívání odpadních vod, nesplachování drahou pitnou vodou a další podobná opatření, to jsou kroky, které nám pomohou dobře hospodařit s vodou. Jsou to opatření, která jsou často z hlediska realizace dlouhá a nákladná, ovšem pro naši budoucnost nezbytná.
Ochrana vody v naší krajině je pro nás zásadní prioritou. Tak jako ji realizujeme již v obcích a ve městech, budeme stejně jednat i na kraji.
Josef Suchánek
Krajský lídr Pirátů a Starostů
730 806 812